Bulgur Kaç Kalori

bulgur pilavi kac kalori

bulgur pilavi kac kalori

[edet tag_id=”180″]

Gündelik hayatımızı devam ettirmek için öğünlerimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Her öğün kendi içinde birçok çeşit yemek bulundururken bu yemeklerin de kendisine ait kalori miktarı bulunmaktadır. Biz de sizlere bu yazımızda en çok bilinen pilav çeşidi olan bulgur pilavının hem tarifini hem de kaç kalori olduğunu anlatacağız.

[iheu_ultimate_oxi id=”2″]

Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Anadolu kültürü içinde en çok tüketilen tahılların başını çeken bulgur , adından da anlaşılacağı üzere ana malzeme olmaktadır. Bulgur pilavı yapılırken gereken bir diğer malzeme ise yağdır. Yağ kullandığınız çeşide göre pilavın kalori oranını da değiştirmektedir. Genelde klasik bulgur pilavı sıvı yağ ile yapılmaktadır. Bulgur pilavını yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise su oranını iyi ayarlamaktır. Çünkü fazla olan su bulgur pilavının lapaya dönüşmesine yıl açacağı gibi eksik su koymakta bulgur pilavının kuru olmasına ve hatta pişmemesine neden olabilmektedir. Bu sebeple standart ölçü bir bardak suya bir bardak bulgur olacak şekilde ayarlanmalıdır. Yine tuz oranı göz kararı ya da bir çay kaşığı şeklinde kullanılmalıdır. Bulgur pilavı yaparken tel şehriye ya da arpa şehriye kullanabilirsiniz. Böylece pilavınız hoş bir görünüme ve renge kavuşur. Bazı kişiler bulgur pilavına tat vermek amacı ile pilavın içine tablet şeklinde satılan tavuk suyundan da ilave edebilir. Ancak unutulmamalıdır ki pilavın içine konulan besinlere dikkat etmek gerekir. Çünkü her besin bulgur pilavının kalorisini arttıracak değere sahiptir.

Bulgur pilavını yaparken önce fazla derin ya da az derin olmayan orta karar bir tencereye yağ koyulur. Ardından yağ hafifçe kızarmaya başlarken kullanılan şehriye tavaya koyulur. Şehriyeler hafifçe kızarırken bulgur ilave edilir. Bulgur ve şehriye karıştırılırken tuz ilave edilir. Daha sonra bir süre kavrulur. Ardından pilavın suyu koyulur. Ve kapak kapatılır. Bulgur pilavının yapılmasında en önemli noktalardan biri de kaynamaya başladıktan sonra ısının düşürülmesidir. Pilav suyunu iyice çekince ocağın altı kapatılır. Afiyet olsun.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori

Diyet yapıyorsanız 3-4 yemek kaşığı (1 porsiyon) bulgur pilavı yediğinizde 115 kkal almış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir